Aktuálně
Ověření správnosti severních SH
Severní (SV) sluneční hodiny byly zhotoveny, zatím však nikdo neověřil jejich správnost. Důvodem je, že ukazují jen od května do srpna (období letního slunovratu) a to jen brzy ráno (od 5 do 8 hod SELČ). Tohoto úkolu jsem se zhostil já, a to 21.5.2014 brzy ráno (po 5. hod.). Výsledek byl dle očekávání vynikající - viz foto níže.
Karel

před východem severní před 6tou severní v 6 Celek
Znovuvytvoření Východních i západních svislých SH.
Do poloviny srpna 2013 se podařilo znovu zhotovit východní i západní ( a nakonec i severní) svislé sluneční hodiny. Použita byla metoda nakreslení fasádními barvami dle modelu SHC z Hradce Králové. Výsledek vypadá následovně.
Východní Západní a nově i severní !!!

Pohled na severozápadní roh pozorovatelny. Zbývá zaslat foto do registru SH na hvězdárnuá do Hradce Králové.
Jižní hodiny instalovány !!!
V pondělí 10.6.2013 jsme přikročili k instalaci svislých jižních SH na zeď malé pozorovatelny (kde byly již dříve před opravou pozorovatelny a instací nové kupole). Po obtažení hodinových čar jsme vyvrtali do desky díry a po ustavení-rozměření na zdi jsme vyvrtali také díry pro hmoždinky do zdi. Počasí nám příliš nepřálo, pršelo nám za krk a bily hromy. Za neustálého hledání chybějícího nářadí (mizelo jak v bermudském trojúhelníku), při záhadném mizení hmoždinek a šroubů se konečně podařilo desku ustavit a připevnit. Bohužel děr bylo 12 a šroubů jen 10 - hmoždinek 11 (záhada: napřed jedna chyběla, pak 1 přebývala a nakonec stejně 1 chyběla).
Rozuzlení: Dnes v úterý 11.6 jsem instaloval 2 zbývající šrouby - první bez probémů, v druhé díře zřejmě chybí hmoždinka. Příště doopravíme a zkolaudujeme (nebylo možno, Slunce nesvítilo. Každopádně celkově se dílo podařilo.

... a po malé úpravě- hotovo. Celek v plné kráse-2 kupole a slun. hodiny

Jižní hodiny jsou připraveny k instalaci !
Uherský Brod 7.6.2013
Předevčírem hoši z Bizmarku vytištěné foólie nalepili. Dopadlo to celkem dobře, bohužel však hodinové čáry byly příliš tenké. Na doporučení Bizmarku jsem čáry dokreslil nesmytelným fixem a to dnes. Dále jsem opravil a nainstaloval ukazatel.
Takto vypadají v plné kráse.

Teď jde o to, kdy je "pověsíme" a kdo. Nehlaste se všichni !
Bohužel opravou malé pozorovatelny (nová kupole, vnější omítky) byly všechny svislé sluneční hodiny v minulém roce (2012) zničeny.
Nyní však na opravené budově jako Fénix z popela povstávají nové SH. Zásluhou nás, členů šořiši jsou nakresleny a postupně budou dokončovány východní a západní SH (viz foto).

východní - již ukazují, zbývá domalovat oblast kalendářní západní - též ukazují... a již vybarvená oblast letního slunovratu ...hotovo!
Při té příležitosti paní Šobáňová zkulturnila osázené plochy před hvězdárnou (jak dlouho to vydrží...?)

Hlavní jižní SH jsou graficky navrženy a fólie je v tisku. Tato reklamní fólie odolná venkovnímu prostředí bude nalepena na dříve zakoupenou desku provedení Dibond (sendvič z hliníkových plechů a plastu). Poté bude přišroubována na jižní stěnu a vytvoří pšknou parádu! Budeme informovat o průběhu realizace.
VELKÝ ÚSPĚCH
Časopis Povětroň při Hvězdárně Hradec Králové (která registruje sluneční hodiny u nás i v zahraničí) vyhodnotil v soutěži přírůstku SH, která se koná kvartálně naše SH (jižní, východní i západní) na 2. místě.
Je to pro naši hvězdárnu ocenění, které potěší - včetně pochvalného hodnocení provedení těchto SH. Níže přikládáme kopii tohoto článku.

Titulní stránka časopisu Povětroň

Otištěný obrázek
opis článku ze 17. stránky:
Sluneční hodiny 1. kvartálu: Jaromír Ciesla
V domácí části soutěže o nejlepší přírůstek do katalogu slunečních hodin za první kvartál roku 2010 zvítězily, se ziskem 25 bodù, malované svislé sluneční hodiny, vkusně a nenásilně zakomponované na jižním štítě chalupy v obci Čepice.
Na druhém místě s 9 body se umístily sluneční hodiny na pozorovacím domečku hvězdárny v Uherském Brodě. Na domečku jsou na jeho třech stěnách celkem troje hodiny, a tak vyvstává otázka, zda by se neměly v takových případech hodnotit všechny číselníky jako jeden celek s katalogovými čísly UH18, UH19 a UH20. V takovém případě, jako velice dobře provedená kolekce, by získaly celkem 11 a možná i více bodù. Z jednotlivých číselníků se nejlépe umístil prostřední číselník na stěně s azimutem 29, s časovým rozsahem X-XII-VI hodin anebo 11-17 letního času. Plocha číselníku je ohraničena hyperbolami slunovratů a dělená rovnodennostní přímkou, i se znaky zvěrokruhu. Podobně je řešen také číselník s rozsahem V-XI, případně 6-12 hodin letního času na pravé stěně, která má azimut 299 a číselník po levici na stěně s azimutem 119. Tento má časový rozsah III-VII, respektive 16-20 hodin letního času. Zatímco u prostředního číselníku poskytuje stín šikmý ukazatel s nodem, na bočních stěnách je použit kolmý ukazatel, u kterého se čas odečítá z polohy stínu kuličky na jeho vrcholu. V případě, že by se zde nacházel ještě čtvrtý číselník, umístěný na zadní stěně, byl by po několik dní v roce kolem letního slunovratu krátce osluněn. Tímto zpùsobem se velice často řeší jedna nevýhoda svislého číselníku, který má na jižní stěně rozsah pouze od 6 do 18 hodin, a tedy nepokryje v létě zbytek dne před 6 a po 18. hodině.
Přiložen snímek pozorovatelny s jižními a východními SH.
K tomuto úspěchu si srdečně gratulujeme !!!
Svislé sluneční hodiny na hvězdárně čeká brzký zánik - vlivem nekvalitního podkladu (omítky na pozorovatelně 2): omítka bude ještě letos odstraněna i s hodinami.
Proto naše sekce SH začala přípravné práce na realizaci nových hodin na trvanlivém podkladě s možností demontáže. Hodiny budou zhotoveny na trvanlivém podkladu a to dibondové desce, která pak bude připevněna na zeď pozorovatelny (pochopitelně na stejné místo). Desky DIBOND byly vyvinuty pro reklamní účely a mají proto vynikající vlastnosti i pro náš účel (viz níže). Zvažujeme, zda při této příležitosti změníme provedení např na keramické, nebo jiné výtvarné ztvárnění. Výhodou bude, že je možno tvořit SH v kliodu v místnosti a pak hotové dílo vystavit. Bude to ještě zajímavé ...
Hliníkové sendvičové desky Dibond
Hliníkové sendvičové desky Dibond tvoří polyetylénové jádro oboustranně kryté vrstvou hliníku v tl. 0,30 mm. Kromě standardní bílé barvy je Dibond dostupný v základních barevných odstínech.
Popis produktu
Hliníkové sendvičové desky Dibond mají zanedbatelnou tepelnou roztažnost s možností uplatnění v teplotním rozpětí -50 až +80˚C. Desky jsou velmi pevné a lehké.
Parametry
Standardní rozměr desek je 1500x3050 mm, v tloušťkách od 2 do 6 mm. Dibond se vyrábí v základních barevných odstínech s povrchovou úpravou mat/mat nebo mat/lesk . Povrch desek Dibond Butlerfinish připomíná kartáčovaný hliník ve stříbrném nebo měděném provedení.
Opracování
Dibond lze velmi snadno řezat,stříhat, frézovat, tvarovat a ohýbat za studena. Rovněž upevnění je velmi snadné – šroubováním, nýtovaním, svařováním,lepením
Použití
Dibond je možné použít pro sítotisk a digitální tisk, kašírování, pro zhotovení reklamních poutačů, pylonů, displejů, výstavních stánků, vybavení obchodů a butiků, v průmyslu, v dopravních prostředcích.
Svislé sluneční hodiny na hvězdárně DK Uh.Brod
Práce na východních hodinách Ukazují jižní hodiny
Jižní SH detail Východní SH detail Západní SH celek Západní SH detail
Ukazují východní
Sluneční hodiny
Sluneční hodiny jsou zařízením pro určování času, v závislosti na zdánlivém pohybu Slunce. Sluncem ozařovaný předmět vrhá stín a podle aktuální pozice stínu lze určit čas. Určování času je matematicky odvozeno z kombinace dvou základních pohybů Země a Slunce. Z pravidelné rotace Země kolem své osy (čas v rozmezí dne) a z rotace země kolem slunce (rozmezí roku). Představují pravděpodobně nejstarší a zároveň i nejvíce rozšířené hodiny z tzv. elementárních (tedy přírodních živlů využívajících) časoměrných přístrojů, k nimž dále řadíme hodiny přesýpací, vodní, olejové i jiné.
Historie
Jako prvotní ukazatel slunečních hodin sloužil velice pravděpodobně dřevěný kolík zaražený kolmo do země. Ten byl následně nahrazen opracovaným kamenem – gnómonem.
Nejstarší sluneční hodiny jsou známé z archeologických vykopávek v Knowthu (Irsko, středo-východ). Pocházejí přibližně z roku 5000 př.n.l. Kolem roku 3500 př.n.l se už používaly v Egyptě, Babylónii, Indii a Číně obelisky, sloužící jako gnómon.
V letech 2000-1500 př.n.l je prokázáno používání Egyptských stínových hodin (pravděpodobně první přenosný typ). Počátek jejich historie je možné nalézt v Egyptě druhého tisíciletí př. n. l., kdy vznikaly dřevěné, kovové i kamenné hodiny. V podstatě se jednalo o vodorovná pravítka s hodinovými ryskami a kolmo nasazenými vodorovnými ukazateli na jednom konci. Později, v helénistické době byly opatřovány ryskami pro různé roční doby. Jako přenosné byly používány i menší varianty skafé.

Sluneční hodiny (SH) rozdělujeme do kategorií:
Dle způsobu zobrazení:
Převážná většina SH využívá jako ukazatele času hranu stínu nebo jeho špičku, velmi zřídka světelný bod nebo světelnou linku. V prvním případě ukazuje čas objekt vrhající stín, který může být proveden jako tenká tyč (nejčastěji), nebo jako jakýkoliv objekt s ostrou špičkou nebo rovnou hranou. V druhém případě je ukazatelem světelný bod ze slunečních paprsků jdoucích skrze malý otvor, nebo odrážející se od kulatého zrcátka.

Dle typu ukazatelů:
Ukazatel může být umístěn napevno (gnómón), nebo může být pohyblivý v závislosti na ročním období. Může být orientován vertikálně, horizontálně, zarovnaný na osu země (polos), nebo také orientován ve všech možných směrech matematicky odvozených.
Dle povrchu pro zobrazení údajů:
Sluneční hodiny používají mnoho typů povrchu pro zobrazení světelného bodu nebo čáry, nebo vrcholku stínu nebo hrany stínu. Rovný povrch je nejběžnější základnou. Ovšem využívají se i neúplné koule, cylindry nebo kužele. Pro zpřesnění odečtu nebo čistě jen pro výraznější estetické ztvárnění jsou využívány i mnohem více komplikované tvary.
Dle přenositelnosti:
Sluneční hodiny se liší v jejich přenositelnosti, a jejich nutnosti orientace. Umístění slunečních hodin vyžaduje znalost lokální zeměpisné šířky, zeměpisné délky, příp. přesný vertikální směr (určený vodováhou nebo olovnicí), a směr pravého severu.
Pevné SH jsou převážně vertikální (na svislých stěnách různých objektů), příp. horizontální (na zemi).

Přenosné SH jsou většinou nejrůznější méně hmotné konstrukce – po přenosu je nutno je orientovat (polohovat svisle nebo vodorovně, dále pak směrovat sever-jih).
Princip slunečních hodin
Planeta Země provádí dva důležité pohyby, rotaci kolem své osy a oběh kolem Slunce. Otáčí-li se Země kolem své osy, způsobuje tím zdánlivý oběh Slunce od východu k západu. Během roku si můžeme všimnout, že zdánlivá dráha Slunce po obloze se během roku mění. Toto je způsobeno eliptickou oběžnou dráhou Země kolem Slunce, kdy Slunce je v jednom jejím ohnisku. Vzdálenost Země od Slunce se tedy během roku mění, nejmenší je v periheliu, největší v afeliu. V důsledku 2. Keplerova zákona se Země pohybuje nejrychleji v periheliu a naopak nejpomaleji v afeliu. Navíc zemská osa není k rovině zemské dráhy kolmá, ale je od kolmice odkloněna přibližně o 23,5°. Z obou těchto příčin vyplývá, že délka hodiny na slunečních hodinách se během roku mění. Sluneční hodiny udávají zpravidla pravý sluneční čas místního poledníku. Hodinky ukazují středoevropský čas, tzn. v naší zeměpisné délce čas 15. poledníku. Proto je nutno při konstrukci SH počítat s tzv. časovou rovnicí (časový posun daný zeměpisnou délkou místa SH). V důsledku dalších nepravidelností pohybu slunce na obloze se stř. sluneční čas liší od SEČ v průběhu roku různě dle data (tzv. analema-rozdíl + 22 minut až – 15 minut).
Zvláštním typem jsou analematické SH, u nichž je analema vyrovnávána kalendářním posunem ukazatele. Zde je ukazatelem posuvný gnómón, nebo postava člověka stojícího na desce se znázorněnými měsíci roku. Stín postavy pak ukazuje čas bez datového rozdílu (viz sekci vodorovné sluneční hodiny).

Sluneční hodiny jsou zároveň kalendářem.
Nodus (kulička, zploštění) na stylusu nebo konec gnomónu opisuje v průběhu roku křivky ve tvaru hyperboly (dle výšky slunce v průběhu roku). Lze je na SH vyznačit pro všechny měsíce roku a získat tak podrobný kalendář, to je však nepřehledné. Většinou se vyznačují 3 mezní křivky pro oba slunovraty a rovnodennost (zřídka též 6 křivek). Horní plocha nad přímkou rovnodennosti je období zimního slunovrat, spodní letního.
Provedení slunečních hodin
Konstrukčních provedení SH jsou nekonečná množství – od nejjednodušších plochých (2D) provedení, tak nejrůznějších prostorových (3D) tvarů. Základem konstrukce jsou vždy fyzikální zákony denního/ročního pohybu slunce po obloze převedené do nejrůznějších tvarových modifikací ukazatelů i číselníků. Taktéž velikosti SH jsou od miniaturních (kapesních) až do obrovských konstrukcí s ukazatelem/číselníkem řádově desítek metrů.
Každý, kdo má zájem a potřebné znalosti si může navrhnout své sluneční hodiny.
c Sekce slunečních hodin AK DK Uh. Brod (ŠoŘiŠi)